Home

Keramik vas 60 tal

79 50-60-tal idéer porslin, keramik, rörstran

  1. 2020-dec-27 - Utforska Anna-Sara Krångs anslagstavla 50-60-tal på Pinterest. Visa fler idéer om porslin, keramik, rörstrand
  2. Hitta produkter liknande Unik NILA keramik Retro Vas / Bägare 1960 tal Vintage hos Tradera! Upptäck begagnat och oanvänt bland Övrigt på sveriges största cirkulära marknad
  3. Vas från Andersson & Johansson Höganäs Keramik, 1950-60-tal. Höjd: 10,5cm. Märkt AJ HÖGANÄS KERAMIK. Vase by Andersson & Johansson Höganäs Keramik, 1950's-60's. H: 10,5cm/4,1. Marked AJ HÖGANÄS KERAMIK
  4. Köp retro Vas 60 tal ,Bay keramik hos Tradera! Skick: Begagnad Fri Frak
  5. Vas Laholm Keramik, Olof Larsson, 40-tal. H=25 cm. 175 kr: Rörstrand vas med hänkel, matt vit glasyr med dekor av små blommor. Höjd 13,5 cm. 175 kr: Vas #290, PMM Porzellan Manufactur München, 60-tal. H=23,5 cm. 225 k

Unik NILA keramik Retro Vas / Bägare 1960 tal - Trader

VAS, keramik, 1950/60-tal. Köp tryggt och enkelt från lokala auktionshus. 1 323 000 sålda föremål. Säkra betalningar. Trygga transporter. Läs mer om oss. Auktionen är avslutad, men kanske gillar du följande föremål?. Boris Stojkov, 60-tal. L=12, H=9 cm. Rörstrand vit blomkruka med sicksackmänster i relief. Liten prick med tunnare glasyr (syns på bilden). H=12,5 cm, D=16 cm. Ingrid Atterberg Spiral vas 2049 Upsala Ekeby 1950-56. H=28 cm

Köp Vas Tilgmans keramik 60-tal 70-tal blomvas 675 retro vintage Tilgman tingitorpet på auktion hos Tradera! Skick: Begagnad Utropspris 250 k I Bukowskis kategori keramik och porslin finner du allt från antika lergodsföremål till unika och serietillverkade moderna pjäser i olika former av fajans, Vas, porslin, Meissen, 1900-tal. vas och kanna, Rörstrand 1950-60-tal Köp Keramik Vas Höna Vera Haij Steneby 70 tal på auktion hos Tradera! Skick: Begagnad Fri Frak 2019-sep-19 - Utforska Je Las anslagstavla Keramik 50-tal på Pinterest. Visa fler idéer om keramik, porslin, keramikskulptur Här hittar du ett register som omfattar Svenska keramik och porslinstillverkare, allt från större fabriker till enskilda kruk- och kakelugnsmakare. Du hittar även designers, formgivare och skulptörer m.fl. Här hittar du ett urval av stämplar och signaturer från de vanligaste porslins- och keramiktillverkarna i Norden och övriga Europa

Vas Andersson & Johansson Höganäs Keramik 1950-60-tal

2021-feb-27 - Utforska Lina Olssons anslagstavla 50-60-70 tals porslin på Pinterest. Visa fler idéer om porslin, kaffekopp, rörstrand

Köp Vas West Germany 60 talet Eckhabdt Keramik hos Tradera! Skick: Begagnad Fri Frak Porslin/Keramik - Retro Inredning Online. Vi har ett stort utbud av Retro Porslin-/Keramik. Allt från koppar, assietter och tallrikar till blomvaser, skålar och prydnadsföremål. Vårt utbud kommer från erkända tillverkare som Arabia, Gustavsberg, Rörstrand, Uppsala Ekeby, Bo Fajans mfl

GUNNAR NYLUND, vas, Rörstrand 1950-60-talKeramik/Glas | Erik & Alexander

retro Vas 60 tal ,Bay keramik Köp på Tradera (497018658

Härlig blå och svart keramikvas från Tyskland.60-70-tals design.I fint brukat skick.Höjd: 19 cmVikt: 446 2020-jan-25 - Utforska Pia Johanssons anslagstavla Jie keramik, keramik/porslin 50-60talet på Pinterest. Visa fler idéer om porslin, keramik, dödsängel

Höganäs Keramik grundades 1909 av glasyrmästare Sigfrid Johansson och hans kollega Karl Andersson. Till en början startade man bolaget under ganska små former men efter ett par år så tog verksamheten fart och under 1920 - talet fick man bygga ut fabriken för att klara av efterfrågan 133083. VAS, keramik, Negro, Ingrid Atterberg, Upsala-Ekeby, signerad, 1950/60-tal Blå golv vas från Tyskland!960-tal. I fint brukat skick. Etikettmärkt: Scheurich. Höjd: 41,5 cm. 1894 Vas Med Bubblor, Dykare Och Fiskar Från Johansfors ,Retro Cool Urna Kruka Vas 70-Tal 60-Tal Vas från Jasba i brunamelerade toner. Vasens höjd 18 cm. Märkt: Jasba N 3171118. Vaser från Tyskland gjorde sitt intåg i Sverige under 50-60 och 70-talen. Denna keramik är i dag ofta eftersökt

Under 1890-talet styrdes fabriken av överste Antell, ingenjör Herlitz, fabrikant Almström, överintendent Sanmark och överingenjör Tallqvist. År 1916 blev Arabia helt friställda från Rörstrand, därefter kunde de styra och ställa med tillverkningen som de ville Keramik. Krukor; Lampor. Gunnar Ander, 1950-60-tal 160 kr Äggkoppar, Danmark, 9 st 225 kr Tallrikar flintgods, Kalle på spången, 6 st 425 kr Fantastisk skål i uranglas 190 kr Vas, kristall, Sofiero, Orrefors glasbruk 750 kr Retro lampa, kulben,1950-60- tal Brun Ytter/ blomkruka med vackert hålmönster. Lite större modell. 60-70 tal. I fint brukat skick. Inga nagg. Diameter inre. 14 cm. Höjd:12 ,5 c Blomkruka / Ytterfoder i keramik ur serien Rondo från Upsala Ekeby. Design: Mari Simmulson. Blomkrukor *Rondo* tillverkades för Åhlén & Holm - 60-Talet. Storlek: H 9,5 cm x 11 cm i Ø. Fint skick Vackra färger och tidlös design med utsökt formgivning från Svenskt Tenn

Hem › Keramik › Vas, hand runt cylinder, 60-tal, modern art . Vas, hand runt cylinder, 60-tal, modern art. I lager. 0 kr. 950 kr. En klassic modern art vas där formspråket är tidstypiskt. Handen är otroligt vackert gjord! Handgjord, Keramik Mancer Raymor Märkt: Mancer, Made in Italy Köp vas keramik 60-tal retro hos Tradera! Skick: Begagnad Pris 149 k Köp Keramik vas, signierad, Retro hos Tradera! Skick: Begagnad Pris 100 k

Keramik & Porslin - Wanjas Vardagsrum, Stockhol

Köp Tilgmans Keramik Vas i stengods 60-talet på auktion hos Tradera! Skick: Oanvänd Utropspris 80 k Köp Vas 50-/60-tal, Tilgmans keramik på auktion hos Tradera! Skick: Begagnad Fri Frak

Köp VAS, stengods, handmålad, ausonia keramik, Italy 1950/60-tal. hos Tradera! Skick: Begagnad Fri Frak Vas från Andersson & Johansson Höganäs Keramik, 1950-60-tal. Höjd: 10,5cm. Märkt AJ HÖGANÄS KERAMIK. Vase by Andersson & Johansson Höganäs Keramik, 1950's-60's. H: 10,5cm/4,1. Marked AJ HÖGANÄS KERAMIK 2019-sep-19 - Utforska Je Las anslagstavla Keramik 50-tal på Pinterest. Visa fler idéer om keramik, porslin, keramikskulptur Köp Germany retro keramik vas samt skål 60/70-Tal Fint skick på auktion hos Tradera! Skick: Begagnad Utropspris 1 k

VAS, keramik, 1950/60-tal

Spegel keramik : Francois Lembo. 1900-tals vintage samlarobjekt Jewels Mirror handgjord av den franska konstnären François Lembo på 1960-talet. Spegeln är utformat av förgylld och emaljerad keramik med svarta och turkosa förhöjningar som föreställer imiterar naturstenar. Signerad F. Lembo cirka 1960-talet. Höjd: 22 cm. Bredd: 18 cm. Grazia, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, lanserades 1948, tillverkades även 1951 och 1969. Carraragods, silverdekor. höjd: 27 cm, E 220. Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982. Stig Lindberg var bland annat verksam som konstnärlig ledare på Gustavsberg 1949-1957 och 1972-1980. Såldes för 1.000 kr på auktionen den 31 mars 200

Objektsbeskrivning VASER, 1 par, porslin, 18/1900-tal, dekor i underglasyrblått av fåglar i blommande träd, höjd 60 cm; slitage PROVENIENS: Direktören och samlaren Elis Eklöw, betydelsefull donator av föremål till Östasiatiska Musee Här har jag samlat keramik från mestadels Tyskland, keramik som importerades hit på 1960 och 70-talet. Hela tiden lär jag mig mer så alla objekt har inte beskrivning av modell eller keramiker. Men några fabriker har jag ringat in och jag fyller på med mera info så fort jag luskat fram något

Vas från Sklo union; Fredliga Bullet Cooling från 60-talet; Vas Sarek Tallrik Rörstrand 1800-tal; Ägghöna Gustavsberg; Antikt ytterfoder; Crèmekopp - Rörstrand; Gustavsberg - minnesfat med silverdekor; Delar ur Blå Blomst Vas Opus Miniterriner - New Wharf Pottery; Hertha Bengtson Blå Eld Servis. Varje produkt är helt unik och finns inte i fler än 1 exemplar. Mugg - Blåsvart med tvärränder. 150 kr. Läs mer. Mugg - Blåsvart med cirklar i creme. 150 kr. Läs mer. Mugg - Creme med blåsvarta ränder och insida. 150 kr Pagod, en elegant vas där formen för tankarna tillbaka till 60-talet. Vasen är munblåst av skickliga glasblåsare på bruket i Kosta. Tekniken kallas underfång, ett flerskiktsglas det innebär att klarglas ligger som ett hölje över det färgade glaset och ger ett vackert och bearbetat uttryck

Signaturer

Rolf Palms 60-tal. Fortsätter att presentera några exempel av Palms keramik från 60-talet.Nu har han flyttat till Mölle och utvecklas mer och mer till en keramiker i världsklass. Under detta årtionde har han ett stort antal separatutställningar som uppmärksammas mycket. Form och Fantasi 1964,Höganäs Museum 1965,Röhsska. Lisa produktion under 1980-talet innehöll figuriner, ljusstakar, vaser, skålar och servisdelar i allehanda stilar. Kändast blev servisen Jang (1985) för Åhléns och serien Landskapsdjur för Jie-keramik (1990-1992). Den senare serien bestod av 14 djur med allt från stolta lodjur till förvirrade harar En mycket dekorativ vas i toppklass. Höjd 15 cm. Signerad A.L.G 549. Pris 600 sek . Glasvas Sandviks Glasbruk 1930 . Vacker glasvas från Sandviks Glasbruk. Höjd 22 cm. Pris:200 sek . Keramikvas 1950-tal Höganäs . Vacker felfri vas i keramik Höganäs. Stämplad Krukmakaren 44. Höjd 15cm diam 12cm Pris: 200sek . Glaskaraff tidigt 1800 Tal. Stor efterfrågan på keramik från anrika Nittsjö. Keramikföretaget Nittsjö i Dalarna har klarat sig igenom många kriser. Och nu börjar intresset för den fint dekorerade keramiken öka igen. Nittsjö lerkärlsfabrik började som ett tegelbruk vid Nittsjö 1843. Det var två herrar från Rättvik som anlade bruket

Nittsjö Keramik - Klassiker. KLASSIKER. Nyproduktion på några av Nittsjö Keramiks. klassiker med ett urval från tiden 1890-1950. Formgivare Erik Mornils, Jerk Werkmäster. och Thomas Hellström. Namn Vas, Upsala-Ekeby, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Höjd: 20. Ingrid Atterberg, svensk keramiker född 1920, död 2008.. Såldes på auktion Inlägg om Keramik skrivna av nr11secondhand. Integritet och cookies: Den här webbplatsen använder cookies. Genom att fortsätta använda den här webbplatsen godkänner du deras användning Bo Melander keramik, lille kegleformet vase i brun og turkis glasur, højde 10,5 cm, diameter bund 6,8 cm, mærket: Bo Melander, Danmark ( og nogle tal) i bunden . lille kantklik ellers fin stand. Pris : 120 kr

Sålda objekt - Keramik & porslin - Wanjas Vardagsru

Det finns onekligen en elit av föremål som ligger stabilt högt på folks önskelistor och som man kan känna sig ganska säker på att få sålt till ett bra pris, bland dessa skulle jag peka ut; Stig Lindbergs mest kända serviser (Adam, Berså, Spisa Ribb, Haiti, m.fl) Rörstrands mest kända 50-60 tal (Mon Ami, Blå eld, Picknick, m.fl) Wilhelm Kåges Argenta och Pyro samt i. Vacker tavla 60 gånger 40 cm lång. 75 kr. Östergötland, Norrköping. Vas från (gränna glashytta). 100 kr. Västra Götaland, Trollhättan / Vänersborg / Uddevalla. 1800-tals spinnrock i orginalfärg lila. 1 400 kr. Östergötland, Mjölby. Mjölkspann Vintage. 125 kr Veckans vinst är en vacker vas tillverkad av Gabriel keramik Tel: 0553-10190 Mobil: 070-6016178 Info@antikochdesign.s Blå Vas i keramik Upsala Ekeby 40-tal. Blå Vas i keramik Upsala Ekeby 40-tal. Regular price 1 200 kr Sale price 1 200 kr Sale. Fornasetti små skålar 60 - tal. Fornasetti små skålar 60 - tal. Regular price 2 250 kr Sale price 2 250 kr Sale. Keramiktavla Dansande Par. Keramiktavla Dansande Par. Regular price 950 kr.

Glas Keramik Porslin; Guld Silver Ädelstenar; Hem, Inredning; Konst Fotografi Skulptur; vas, Iittala, 1950/60-tal, signerad Bud: 250 kr Slutar idag 19:02. 196393 KRUKOR, 2 st, varav 1 st Göteborg samt 1 st Raus Bud: 100 kr Slutar idag 19:36. 196410. 2018-aug-17 - Upptäck Birgita Golob-Vurneks anslagstavla Nordic Design som följs av 24 256 användare på Pinterest. Visa fler idéer om keramikskulpturer, flaskförpackning, hylla dekor Keramik, Lille vase, Lille vase med riller og i lyselilla Mål på billede Køb og sælg både nye og brugte nye varer på DBA - du finder over 1 mio. billige ting til salg. DBA Guid av Herr Movarp. 1. Den 15 januari i år gick Marianne Westman ur tiden. Jag har tyvärr aldrig haft förmånen att få träffa henne personligen, trots att vi bodde i samma stad, men hon har alltid varit en inspirerande person och hon har under sitt livsverk producerat massor av fantastiska saker, av vilka jag har förmånen att ha en större. 60-talet i Lessebo är en mysig inredningsbutik där du bland annat hittar danska 60-tals möbler, lampor, keramik, porslin och diverse presentartiklar

Christers Keramik, brukskeramik från Mariestad, visas på Vadsbo Musum. Christers Keramik . en liten bägare som kunde användas som vas eller för att plantera en Krokus i. Med en insats av gips I slutet av 60-talet trappades verksamheten ner,. Steuler Keramik vas 4322/0 med spräcklig lavaglasyr. Vasen har hänkel med sandfärgad brun spräcklig matt glasyr. Botten har reliefstämpe söndag 3 oktober, 11:00. Efter några veckors välbehövlig vila och målande på auktionshall kör vi nu en en auktion med lösöret från två välvårdade dödsbon. Samt annat inlämnat. OBS. alla tavlor måttsatta inkl. ram. Ellampor är ej funktionstestade. Söndag 3e oktober 11.00. Visning Lördag 2e kl 13.00-15.00 Viktor (Vicke) Emanuel Lindstrand, född 27 november 1904 i Göteborg, död 7 maj 1983 i Kosta, var en svensk glaskonstnär, formgivare och konstnär.. Vicke Lindstand blev mest känd för sina glasarbeten men var även textilkonstnär, illustratör, målare, skulptör och keramiker.Han var knuten till Orrefors glasbruk 1928-1940, till Kosta glasbruk 1950-73 och till Studioglashyttan i Åhus.

Vas Tilgmans keramik 60-tal 70-tal blomvas 675

Rörstrand tillverkar porslin och serviser som finns på många svenska köksbord. Från slott och hus till små sommarstugor. Klassiska serviser som till exempel Swedish Grace, Ostindia och Mon Amie som bara ökar i popularitet. Moderna serviser som Corona och Carisma av vår nutida stora formgivare Jonas Bohlin som garanterat blir framtidens. Under 60-talet såldes stora volymer UE-keramik hos kedjan och för att förenkla lagerhållning m m så stämplades denna keramik med nummer som överensstämde med Å&H:s artikelnummer. Enklaste sättet att känna igen keramiken från Å&H på är att keramiken är stämplad med en fem- eller fyrsiffrig serie, följt av ett snedstreck och en tresiffrig kombination

Under några år på 1940-talet var han anställd som formgivare vid Alingsås Keramik och kring 1950 flyttar han till Motala där han 1956 grundar företaget Norrmans Keramik. I Motala tillverkades bl.a. drejade bruksföremål som t.ex. skålar, vaser, krukor, reliefer, skulpturer och lampetter m.m. Kring 1990 övertas verkstaden av dottern Stina som fortsätter verksamheten till år 2000. Ugnssäkra formar, vaser, tekoppar, skålar och askfat signerade Lindberg kunde man nu hitta i nästan varje hem på 60-talet. RIBB av Stig Lindberg togs fram för Hemutställningen H55 i Helsingborg 1955 och var i produktion fram till 1974. Åter i produktion sedan 2003 Vas I Keramik - Shopping Vas I Keramik - Köp och Sälj (2) Vas I Keramik - Shopping (1350) Hittade 1350 produkter. Bild Objekt Pris Pris; Iittala Ruutu keramik vas 18 cm., Mörkblå. 447 kr Finns i lager Bagaren och Kocken. 447 kr Finns i lager Bagaren och Kocken: Kähler Hammershøi Vas 25 cm Indigo. 524 kr Finns i lager Bagaren och Kocken. Heminredning Ljuslyktor, muggar, krukor, påslakan, gardiner, mattor, ramar eller klockor - i kategorin Heminredning hittar du det mesta. Här finns de små detaljerna som gör den stora skillnaden, men också större saker som sätter tonen i hemmet Vaser och urna, 2000-tal, keramik metall och konstmassa, höjd 32 cm och lägre nr. 58071

Sålda objekt - Keramik & porslin - Wanjas VardagsrumVICKE LINDSTRAND, vas, "Höst", Kosta 1950-60-tal

Porslin och keramik - komplettera din servis på Bukowskis

2021-jul-31 - Utforska Maria Anderssons anslagstavla Idéer för hemmet på Pinterest. Visa fler idéer om för hemmet, keramikskulptur, citat nyår Granitkeramik Lhådös Carrara Marmor 60x120 cm (36001) hos Bygghemma.se. Årets e-handlare 2021. Alltid med snabb leverans! Professionell rådgivning

Keramik & Porslin - Wanjas Vardagsrum, StockholmMari simmulson Mariana vas (401494878) ᐈ Köp på Tradera

Telefon: 0248-17130. Inkl. moms . Inkl. moms; Exkl. moms; Varukorg / 0 Grandpa släpper en kollektion keramik under sitt varumärke Low Key, i samarbete med öländska keramikstudion Paradisverkstaden. Kollektionen består av tretton delar och utgörs av allt från. Utekrukor - Köp växter och krukor hos Plantagen För både ute och inne Skötselråd 30 dagars öppet köp Låga prise Video - vår TV on demand! 8 mars, 2021 Nostalgirundan 0. Med dagens streamingtjänster av filmer och tv-serier kan det vara läge att påminna om hur det var innan, när jag var ung på 70/80-talet. Allt [ Inlägg om Gunnar Nylund skrivna av nr11secondhand. Integritet och cookies: Den här webbplatsen använder cookies. Genom att fortsätta använda den här webbplatsen godkänner du deras användning KHAV. 9 tim 40 min 26 sek. 563561. STOLAR 4 st, Thonet No. 14 18/1900-tal, böjträ, sitsar klädda med ro Aktuellt bud: 2300. Auktionen avslutas: 2021-10-09 19:00:00. 9 tim 42 min 26 sek. 563560. BARSKÅP 1960-tal, fanerat med teak, spegelinrede, belysning, H 74, B 8.